BIO

Bloger, obserwator świata, zakręcony rowerzysta. Były dziennikarz lokalny i redaktor portali. Absolwent politologii i dziennikarstwa UMCS w Lublinie. 

Pochodzę ze Stalowej Woli. Lata 2010-2018 spędziłem w Lublinie, gdzie studiowałem i na dobre wszedłem w dorosłe życie. Przez blisko trzy lata byłem dziennikarzem tygodnika "Nowy Tydzień"

Pisałem o mieście: polityce, inwestycjach, dalekosiężnych planach, interwencjach oraz sprawach dzielnic. 

Wcześniej pisałem poradniki do działu "Sport i turystyka" dla serwisu Allegro.pl. Jako redaktor wicenaczelny w latach 2012-2016 współtworzyłem portal narciarski Skokipolska.pl. 
Współpracowałem z kulturalno-historyczną instytucją Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN w Lublinie. Odbyłem tu krótki, ale owocny staż w pracowni "Historii Mówionej" zajmując się utrwalaniem przed- i powojennych historii mieszkańców Lublina (czerwiec 2015) w cyfrowej bibliotece multimedialnej.

Praktykowałem w redakcji tygodnika "Sztafeta" w Stalowej Woli, portalu Twojaeuropa.pl, serwisie dziennikarzy obywatelskich Wiadomości24.pl. Pióro szlifowałem w studenckich mediach, m.in. w nieregularniku Wydziału Politologii UMCS "Polformance". W miesięczniku uczelni "A4" przez rok akademicki należała do mnie sportowa kolumna (X 2014 - VI 2015) i wszelkie inicjatywy związane z aktywnością.

Od 2018 roku z moją narzeczoną Agnieszką współtworzę fejsbukową społeczność @Kajtnięci. Temat przewodni to relacje z wycieczek rowerowych, ale też pieszych, rolkowych, samochodowych.Na blogu poruszam głównie sprawy społeczne, historyczne, także z innych działek sportu. Znajdą się tutaj typowo publicystyczne artykuły, recenzje, ale też ciekawsze fotogalerie. Stawiam na blogerski ton, ale znajdziecie tutaj także poważne publikacje, które zdążyły ukazać się w papierze.W miejscu nie usiedzi...
Poza edycją tekstów jestem człowiekiem aktywnym sportowo. Dawniej jako ruchowiec preferowałem grę zespołową (siatkówka, piłka nożna), ale w ostatnich latach częściej podryguję solo. Jesienią 2013 roku wziąłem sprawę w swoje nogi. Mam za sobą mam maraton, cztery półmaratony, parę dyszek i piątek, przełaje i biegi uliczne. 

Ostatnio przestawiłem się na turystykę rowerową. Do 2018 roku były to jedno- lub kilkudniowe wyprawy, również poza województwo. W planach są rajdy ogólnopolskie, również na Ukrainę. W międzyczasie doskonalę warsztat rolkarski. Niespełnione marzenie dzieciństwa nadrabiam od 2017 roku... 

Zapraszam też na stronę Goldenline i do zaglądnięcia w zakładkę Portfolio.W pigułce: 


Politycznie: Nieprzywiązany do żadnej partii, przeciwnik prawicowych ekstremistów i tęczowych liberałów, poglądy konserwatywne, popieram JOWy, aktywizację polityczną obywateli, politykę: prorodzinną, kontrolną wobec uchodźców, obniżenie podatków, wartości patriotyczne - nie mylić z kościelnymi. Wierzę w dialog - niech druga strona będzie wysłuchana.

Historycznie: Bardziej piłsudczyk niż dmowczyk (chyba przez wschodnie korzenie) przez co wierzę w polskość Kresów. Niemniej łapię alergię na przesadną martyrologizację historii Polski. 
Lepiej dać do myślenia niż tworzyć jedyną prawdę historyczną. Jestem zwolennikiem ciekawostek i faktów zapomnianych. Zainspirowany II WŚ, GUŁAg-owską zagładą w Rosji Radzieckiej, historią obszaru postradzieckiego, ewolucją zimnej wojny. 


Społecznie: Czuły na agresję wszelkiego rodzaju i oszustwa wobec sportowców, patriotów, pracusiów, a przede wszystkim niedocenianych ludzi.
  • Marzę odrodzeniu w dobie internetu prasy, jej siły przekazu i jakości.
  • Wierzę w: podwyższenie kwoty wolnej od podatku, odrodzenie przemysłu, eksperckość dziennikarzy, odrodzenie rangi studiów humanistycznych, że człowiek stanie na Marsie, że aborcja nie przejdzie...
Sportowo: Mimo wszystko wyobrażam sobie sprawiedliwość i wyeliminowanie korupcji, dopingu i wyścigu technologicznego. Widz „totalny”- od piłki kopanej przez siatkówkę i tenis do snookera i skoków narciarskich. Chętnie nawiążę do sportowych wyczynów z przeszłości, szczególnie olimpijskich. 

Twierdzi się, że sport i polityka nie powinny iść w parze. Obie gałęzie zainteresowań połączyłem w pracy magisterskiej, która dotyczyła zjawiska bojkotów igrzysk olimpijskich na przykładzie IO w Moskwie (1980) i Los Angeles (1984).

Piszę: Raz dosadniej, raz lżej; czasem "naokoło", czasem wprost. Do waszego wglądu. Wierzę w społeczność całej profesji przy słowie pisanym. Dziennikarskiej, reporterskiej, copywriterskiej. Boli mnie tabloidyzacja i obniżenie standardów w mediach drukowanych. Niezależnie od tego, czy przestanę pisać liczę, że prasa drukowana utrzyma się.


---------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszam do kulturalnej dyskusji. Jako moderator usuwam wszelkie wulgaryzmy. 

Teksty na blogu są chronione prawem autorskim. Pozwalam na udostępnianie treści z zaznaczeniem, że źródłem (ewentualnie linkiem) jest blog © Po prostu pokręcone. 

2 komentarze:

Weronika pisze...

W tym roku bronię się na dziennikarstwie. Jak na początku miałam zapał do tego kierunku, tak teraz czarno to widzę... Jak myślisz, co powinien robić początkujący dziennikarz, aby zaistnieć w swoim świecie?

Bartłomiej Chudy pisze...

Witam, cieszę się na Twój odzew. :)
Przede wszystkim zwróć uwagę, że dziennikarstwo to dzisiaj, w dobie internetu, bardzo szeroko pojmowany fach. Możesz robić dobre zdjęcia, relacje, pisać teksty reklamowe, prowadzić serwis internetowy. Potem ładuje się w swoje portfolio każde takie przedsięwzięcie. Na studiach wychodzę z założenia, że warto popróbować w każdej z tych gałęzi. Czy jest to mniej lub bardziej złudne czas pokaże, ale wiem, że czasu i możliwości nie marnuję.
Co powinien robić? Najkrócej mówiąc: swoje. Rozbudowywać bloga, redagować, montować to wokół czego kręcą się własne pasje, potem łatwiej się zahaczać, a nuż jakiś kontakt/znajomość. (Nie)Stety... Nawet pracując gdzie indziej, dla stabilności finansowej, kontynuuj tę pasję, jeśli czujesz że to co robisz jest fajne i profesjonalne.

Prześlij komentarz

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | cheap international calls