Mediatory rozdane!

W andrzejkowy wieczór Kraków stał się stolicą polskiego dziennikarstwa. Znani goście ze świata mediów przybyli na galę MediaTorów. Po raz ósmy wybieraliśmy najlepszych dziennikarzy w Polsce.

W ostatni weekend listopada wraz ze Studenckim Kołem Dziennikarskim udaliśmy się do Krakowa. Z zaproszeniem na galę rozdania MediaTorów – Studenckich Nagród Dziennikarskich. W wydarzeniu mogły wziąć udział uczelnie, które przeprowadziły plebiscyt, wyłaniając najlepszych dziennikarzy w Polsce.

Głosować można było na 45 pracowników mediów oraz inicjatyw, sklasyfikowanych w dziewięciu kategoriach. W każdej z nich znalazło się pięć nominacji (solo, duety i zespoły). Zwycięzców wybierali studenci dziennikarstwa z 19 uczelni wyższych z terenu całej Polski.

Na czym polegają MediaTory

Najważniejszą kategorią MediaTorów jest nagroda AuTORytet. Dostają ją najbardziej rzetelni, profesjonalni i doświadczeni dziennikarze. NawigaTOR trafia do publicystów, których prace skłaniają do refleksji i poszukiwania własnego toku myślenia. TORpedę otrzymują dziennikarze najszybciej i przy tym rzetelnie przekazujący informacje. Z kolei DetonaTOR to wyróżnienie dla publikacji, które wybuchły najgłośniej i poruszały ważne kwestie. Nagrodę AkumulaTOR otrzymują dziennikarze ładujący odbiorców pozytywną energią, natomiast ObserwaTOR trafia do najlepszych reportażystów. Statuetka o zawadiackiej nazwie ProwokaTOR jest wyróżnieniem dla pracowników mediów za decyzje dające do myślenia. Dwie ostatnie kategorie nagród to InicjaTOR, dla dziennikarzy pokazujących, że można inaczej, zaś ReformaTOR jest przeznaczony dla zmieniających rzeczywistość z dobrym skutkiem.

Wojciech Jagielski - autorytet 2014 w ocenie studentów
dziennikarstwa
Laureaci nagród, z wyjątkiem AuTORytetu, stanowili wielką niewiadomą. Jednak krytyczne grono studentów dziennikarstwa dokonało wyboru najlepszych, ich zdaniem, dziennikarzy.

NawigaTORa otrzymał Grzegorz Kuczyński z TVN24 za fachowe wyjaśnianie sytuacji na Ukrainie oraz Bliskim Wschodzie.

TORpedą została Arleta Bojke z TVP i TVP Info za wzorcowe dziennikarstwo newsowe oraz relacjonowanie wydarzeń polityczno – społecznych z Ukrainy i Soczi.

Statuetka DetonaTORa trafiła do Magdaleny Rigamonti z „Wprost”. Jej artykuł opowiadający dramat pacjentki profesora Chazana, której lekarz odmówił aborcji, wzbudził żywą dyskusję opinii publicznej.

AkumulaTORami okrzyknięto sympatyczny duet prezenterów porannego programu RMF MAXXX pt. „Wstawaj – nie udawaj”, Macieja Rocka i Irka Jakubka. Ich wyjście na scenę rozluźniło atmosferę i poprawiło humory publiczności.

Paweł Smoleński z „Gazety Wyborczej” odebrał nagrodę ObserwaTOR za reportaż pt. „Oczy zasypane piaskiem”. W swojej pracy autor opisał codzienność mieszkańców Bliskiego Wschodu oraz w obiektywny sposób przedstawił konflikt izraelsko – palestyński.

Statuetka ProwokaTORa trafiła do rąk redaktorów tygodnika „Wprost”. Doceniono ich decyzję o publikacji nieopracowanych nagrań wypowiedzi polityków, którzy omawiali istotne kwestie polityczne podczas nieoficjalnych spotkań. Nagrodę, w imieniu redakcji, odebrały: Anna Gilewska, Agnieszka Burzyńska oraz Joanna Apelska.

InicjaTORem 2014 została Ewa Ewart z TVN24, która przygotowała unikatowy dokument o Powstaniu Warszawskim. W swoim dziele dziennikarka wyzbyła się mitów na temat wydarzenia, oddając głos uczestnikom walk. „Dokument to klucz do rzeczywistości. Do tego, co nas otacza” – powiedziała laureatka, odbierając nagrodę.

Studenci docenili również Pawła Wilkowicza z portalu sport.pl oraz „Gazety Wyborczej”, nadając mu miano ReformaTORa. Wywołał on dyskusję o depresji, chorobie dotykającej wszystkich, nawet narodowych bohaterów. Jego wywiad z Justyną Kowalczyk przyniósł lepsze skutki niż liczne kampanie społeczne.

AuTORytetem studentów dziennikarstwa został niezwykle skromny Wojciech Jagielski. Doceniono jego wieloletnią pracę, rzetelność, profesjonalizm oraz najwyższe standardy, które możemy zaobserwować czytając reportaże z Azji Środkowej, Kaukazu i Afryki. Laureat, stanowiący swoisty gwóźdź programu, opowiedział o początkach swojej pracy oraz wspinaniu się na kolejne szczeble zawodowej kariery.

nasza delegacja na galę 
Gala zaczęła się o godzinie 17.00  w Auditorium Maximum na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zarówno prezenterom, jak i całej oprawie gali nie można było odmówić profesjonalnego charakteru. Po oficjalnej części przedsięwzięcia odbył się uroczysty bankiet, natomiast po nim udano się do klubu ToTu na imprezę. Luźna, przyjazna atmosfera oraz wspólne tańce do białego rana skłaniały do zawiązywania kontaktów między studentami a dziennikarzami.

Dla członków SKD MediaTory po raz kolejny były cennym doświadczeniem, inspiracją do działania oraz możliwością zawiązania nowych znajomości. Na uwagę zasługuje wysoki poziom organizacji imprezy. Tym bardziej motywujący jest fakt, iż przedsięwzięcie przygotowali głównie członkowie krakowskiego Koła Dziennikarskiego. Dali innym przykład, jak ciężka praca popłaca, a student nie musi być synonimem lenia.

gościnnie na łamach PPP: Agnieszka Bąder
0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | cheap international calls