Europejskie dwójki z Lubelszczyzny

Wybory do Parlamentu Europejskiego za nami, mandaty rodzielone między najchętniej wybieralnych kandydatów. Lubelszczyzna wysyła do Brukseli dwóch reprezentantów: profesora Mirosława Piotrowskiego (PiS) i Krzysztofa Hetmana (PSL).

 Smaczku sprawie dodaje fakt, że obaj panowie startowali jako partyjne „dwójki”. Bardziej zaskakuje zdecydowane zwycięstwo Piotrowskiego (ponad 74 tysiące głosów) nad namaszczonym przez Jarosława Kaczyńskiego innym profesorem Waldemarem Paruchem ( 43,5 tys. głosów). Wybrańcowi prezesa PiS nie pomogły wizyty najwyższych oficjeli i billboardy z Kaczyńskim, to drugi z profesorów skuteczniej przeprowadził swoją kampanię wśród mieszkańców Lubelszczyzny i to on – już po raz drugi – będzie reprezentował region lubelski w PE.
Zwycięstwo fetować może też Krzysztof Hetman. Otrzymał on wprawdzie mniej głosów od Parucha (niecałe 25 tysięcy) jednak po ostatecznym przeliczeniu wyników to on wśród lubelskich kandydatów uzyskał mandat zaufania. To drugie z kolei zwycięstwo Hetmana – w 2011 roku dostał się do Sejmu. Startował jako marszałek województwa, a ponieważ nim pozostał jego mandat poselski wygasł.

Marszałek wykorzystał marketingowe możliwości nazwiska (w 2011 roku szedł do wyborów jako Hetman Lubelski, teraz jako Europejski) oraz polityczne obycie w najwyższym szczeblu samorządu.

Z kretesem przegrali kandydaci Platformy Obywatelskiej. Michałowi Kamińskiemu nie udało się przekonać Lubelszczyzny, choć politycznym CV przerastał wszystkich z lokalnych list partyjnych. Nieco ponad 23 tysiące głosów na niego, a niecałe 65 tysięcy na listę PO nie dały partii Tuska ani jednego mandatu z Lubelszczyzny.
Wybory do PE wskazały w jakim miejscu jest ugrupowanie Janusza Palikota. Komitet pod szyldem „Europa Plus”, z podobnym wskaźnikiem jak w skali kraju, uzyskał niecałe 4 % głosów. 


    

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | cheap international calls