Brukseloparlament
Kampania wyborcza kandydatów do europarlamentu trwa w najlepsze. Zarówno partyjne jedynki, jak i konkurenci z tego samego ugrupowania od ładnych paru tygodni spoglądają na nas z wielkich billboardów. 

Państwowa Komisja Wyborcza potwierdza, że kandydaci startują z 20 komitetów. W skali całego kraju kojarzymy jedynie te związane z partiami, które znany z telewizji i parlamentu. Bo czy wyobrażacie sobie wielki billboard kandydata Zielonych, Ruchu Narodowego lub Demokracji Bezpośredniej? Ta ostatnia nie ma zarejestrowanych kandydatów w stolicy, startować będą za to z Lublina czy Katowic. 


Skoro Europarlament to nie może zabraknąć „europejskich" frazesów. Nie tylko mi się wydaje, że panie i panowie z billboardów bardziej myślą o Brukseli niż o Europie. Ale europejskość jest w cenie, wiedza już niekoniecznie, o czym przekonali nas... byli sportowcy, którym zamarzyła się posadka w Brukseli. Nie zarzucam, że świetny piłkarz (Maciej Żurawski) i medalistka olimpijska w pływaniu (Otylia Jędrzejczak) nie wiedzą co to jest porozumienie z Kioto, sam bym się zastanawiał. "Żuraw" nie musi nawet orientować się, który kraj przewodzi obecnie Unii Europejskiej. Sęk w tym, że stara się o stanowisko europosła, który to wiedzę powinien mieć dobrze obudowaną. 

Z jednej strony uznajmemy wybory do brukselsko-strasburskiego ciała za słabsze, mniej nas interesujące, o czym świadczy frekwencja. Od wejścia do Unii Europejskiej kandydaci z Polski starali się o mandat europosła dwa razy. W 2004 roku zagłosował na nich co piąty Polak (ok. 20 %), w 2009 roku prawie co czwarty (ok. 24 %). Teraz nie zapowiada się inaczej.

Z drugiej strony nie jest to temat na wyłączność, zarówno w mediach jak i lokalnych społecznościach. W Lublinie, przed wyborami do Sejmu i Senatu w 2011 roku, kandydaci na Wiejską wisieli na prawie każdej lampie w mieście. Człowiek mógł dostać świra, nie daj Boże jeśli był i jest zawodowym kierowcą. Teraz mamy oblepione kluczowe punkty miasta (czytaj: ronda i skrzyżowania, sąsiedztwa marketów), ale poza nimi jest spokojnie. 

A poniżej krótki przegląd kandydatów z Lublina.
0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | cheap international calls