Rok polskiego sportu


Polski sportowiec potrafi. W 2014 roku osiągnął wiele sukcesów , o których mówił, pisał i czytał cały świat. Tak wielu spektakularnych osiągnięć w tak krótkim czasie nie wyczynialiśmy od zamierzchłych lat siedemdziesiątych XX wieku.

W czasach sportu socjalistycznego oglądaliśmy na czarno-białych odbiornikach genialnych piłkarzy Górskiego i równie dobrych siatkarzy Wagnera. Całe plejady biało-czerwonych wracały z medalami olimpijskimi. Sport polski był wyznacznikiem miejsca naszego kraju na sportowej mapie świata. Później bywało już gorzej.

Zimowe żniwa

Rok 2014, choć jeszcze się nie skończył, dał polskim kibicom niepoliczalną dawkę rywalizacji i happy-endów zakończonych odgrywaniem Mazurka Dąbrowskiego lub wywieszeniem polskiej flagi.
Zimowa elita zakończyła lutowe igrzyska w Soczi najlepszym wynikiem w historii. Kamil Stoch został dwukrotnie najlepszym skoczkiem czterolecia, kilka tygodni później potwierdził klasę zostając pierwszym skoczkiem zimy. 

Zbigniew Bródka i Justyna Kowalczyk także zdobyli olimpijski piedestał. Właściwie wjechali. On wyszarpał złoto śmigając na łyżwach o tysięczne sekundy szybciej od faworyzowanego Holendra, ona – na lekach przeciwbólowych, a we wnętrzu podnosząca z depresji – nie dała Skandynawkom szans w biegu na 10 kilometrów. Na tym się nie skończyło. Polacy pokazali że nie trzeba mieć toru łyżwiarskiego, żeby pędzić po medale. Bródka i spółka oraz – kolejny raz po Vancouver – panie wyjeździły kolejne medale. Panowie brąz, dziewczyny srebro.

Polski golleador

Zanim nastał brazylijski mundial kopany, spoglądaliśmy na rozgrywki klubowe. Doczekaliśmy się najlepszego snajpera na wymagających, niemieckich boiskach. Robert Lewandowski, jeszcze w żółtej koszulce Borussi, ale myślami już u mistrzów-dominatorów z Monachium, wystrzelał dla tej pierwszej 20 goli w sezonie ligowym. Przez cztery sezony „wbił” ich rywalom Dortmundu łącznie ponad setkę stając się najbardziej bramkostrzelnym Polakiem na niemieckich boiskach w historii. W czerwcu Niemcy zostali mistrzami świata…

Górale na pedałach


Wygrywali na nartach, łyżwach, nasz królował w lidze… mistrzów świata, dali o sobie Polacy usłyszeć także na kółkach. Z pedałami. Rafał Majka najszybciej (znów o „ułamek”, 8 sekund) objechał polskie trasy w ramach narodowego Touru. Nasz góral poprzedził zwycięstwo w Polsce dwoma fantastycznymi zwycięstwami etapowymi w elitarnym Tour de France. Z kolei w Hiszpanii, w ramach tamtejszej Vuelty, jeden z najtrudniejszych etapów padł łupem Przemysława Niemca.

Letnie żniwa

Przyszedł sierpień, a wraz z nim swoje pięć minut mieli lekkoatleci. Na mistrzostwach kontynentu sprawili nam medalowe żniwo. Z Zurychu wrócili z dwunastoma medalami, wśród nich były dwa złota. Mazurka wysłuchiwali Anita Włodarczyk (rzut młotem) i Adam Kszczot (800 metrów). Sygnał jest jasny – nasza „królowa sportu” ma potencjał. Inna sprawa, że świat ucieka lekkoatletycznej Europie.  

I dotarliśmy do siatkówki. Złotej, polskiej siatkówki. W mistrzostwach świata, poza wpadką z USA, nasi wygrywali ze wszystkimi. Brazylię – giganta siatkówki XXI wieku – pokonali dwukrotnie, przeszli ostatnią grupę śmierci (Brazylia i Rosja) na czysto, zduszając i brazylijską nieokiełznaną sambę i rosyjski walec siłowy. Nie było łatwo, ale co psuliśmy i jak źle zaczynaliśmy to kończyliśmy jak na mistrzów przystało. Wszystkie tie-breaki (piąte sety) były nasze! Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Paweł Zagumny nawiązali do pięknych tradycji teamu Wagnera, stając się złotym pokoleniem obecnych mistrzów. Przed ośmiu laty w finale zlali ich Brazylijczycy, teraz to nasi siatkarze, z trybunami Spodka za nimi, zdetronizowali kanarkowych. Polacy weszli na siatkarskie szczyty, ale olimp jeszcze przed nami. Następcy Wlazłego, "Winiara", "Igły" i "Gumy" mają więc szansę wyrównać osiągnięcie Wagnera. Łatwo nie będzie - igrzyska odbędą się w... Rio de Janeiro.

Nic tak nie cieszy jak wyszarpane zwycięstwa, ale i charakter zwycięzców. Nasi tegoroczni mistrzowie, medaliści i supersoliści udowodnili już że Polak w sporcie potrafi.


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | cheap international calls