Trybunałem w rodziny ofiar

Dwa dni temu Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił ostateczną decyzję w sprawie zbrodni katyńskiej. Sprawa zbrodni, pod kątem prawnym i terminologicznym, ruszana już nie będzie, ale, co równie ważne, rodziny ofiar zostały strasburską decyzją potężnie skrzywdzone.

Argumenty czasu zagrały na korzyść Rosji. Zarówno zbrodnia jak i śledztwo zostały rozpoczęte przed, odpowiednio - wprowadzeniem Konwencji Praw Człowieka (zbrodnia w 1940, Konwencja w 1953) i dołączeniem Rosji do ETPCz ( śledztwo trwało od 1990 w Rosji, ona sama przystąpiła w 1998 roku). Te kwestie przekonały większość członków  Wielkiej Izby Trybunału, która podtrzymała swoją opinię z 2012 roku, kiedy dyskutowano nad zbrodnią i śledztwem katyńskim w I instancji.

Tyle, że ta I instancja opowiedziała się za naruszeniem warunków śledztwa przez stronę rosyjską wobec rodzin ofiar. Rosjanie nie współpracowali ani z Trybunałem, a już na pewno z dociekliwymi rodzinami ofiar, którzy dążyli przez lata do uznania ich za pokrzywdzonych. Gdyby tak się stało mogłyby wychodzić z roszczeniami wobec rządu Rosji, wnioskować o odszkodowanie czy dostęp do dokumentów.

Ostateczny wyrok przekreślił tą szansę, powiedziałbym, że zamiótł niewygodną dla Putina kwestię rodzin ofiar pod dywan. Niemal dziesięć lat starań w strukturach unijnych, oraz czternaście lat poniżeń w prokuraturze sterowanej rządowo przez państwo rosyjskie, nie przyniosło spodziewanego rezultatu. Katyń został określony mianem zbrodni wojennej, choć było to przecież perfidne sowieckie ludobójstwo, zresztą nie pierwsze na narodzie polskim.

Decyzja Trybunału jest wiążąca, w kwestii prawnej Polska wyczerpała już swoje możliwości. Ministerstwo zapowiada, że nie odpuści innej sprawy- rehabilitacji ofiar. Przy brukselskiej aprobacie moskiewskiego zakłamania i opieszałości pozostaje nam walka o coś typowo polskiego. O godność i honor, czyli rehabilitację ofiar.

Tylko jak zrehabilitować ofiary zbrodni, której Trybunał nie chciał sądzić, włącznie ze śledztwem?

Szkoda, że i w tej kwestii wyglądamy jak walczący z wiatrakami. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | cheap international calls