Wypas, wypas, czyli o majówce w kwietniu


   I wtedy przyszedł maj, zrobiło się gorąco… Tak, wielkimi krokami zbliża się upragniony, wolny czas związany ze świętami pierwszych dni maja. Pracujący, studenci, uczniowie w końcu odpoczną, po trudach odpowiednio: żmudnej pracy, trudnej sesji, klasówkach i sprawdzianach ze znienawidzonych przedmiotów. Wszyscy odreagują też długą zimę. Najwięksi szczęśliwcy będą mieli na to nie 3, nie 5 a… 9 dni wolnego.


   Mówią, że Polak jest jednym z najdłużej i najciężej pracujących w Europie. Że pracoholizm wypłukuje w nas „zdrową substancję”, której możemy zazdrościć szczególnie Skandynawom, Francuzom, nawet Niemcom. Sytuacja związana z  tegoroczną majówką jest całkowitym zaprzeczeniem tych zdań.
   W tym roku z pomocą przychodzi przychylny nam kalendarz, dzięki któremu najwięksi szczęśliwcy będą mieli od kwietnia do końca sierpnia 9 dni wolnych (głównie czwartkowych świąt i piątkowych urlopów) nie licząc wolnych weekendów. Doliczając soboty i niedziele, pracownikom, którzy umiejętnie dobiorą sobie dni urlopowe  wyjdzie 17 dni wolnego! Czwartkowe święta to: Święto Flagi RP (2 maja), Boże Ciało (30 maja) i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia).
   Liczby, liczbami, w przypadku majówki dwa weekendy i tydzień roboczy przeznaczone na „wolne” wydają się atrakcyjne, ale też trochę przydługie. Istotnie dla większości studentów, być może uczniów, majówka rozpoczęła się… 27 kwietnia w sobotę i zakończy 5 maja w niedzielę.
   Dłuższe wycieczki, imprezowe plany, wyjazdy i przyjazdy znajomych- wszystko brzmi usprawiedliwiająco. Zapomnieliśmy jednak, że weekend po świętach 1-3 maja również ułożył się dla nas pomyślnie i dał łącznie już  5 dni wolnego. Ale wolny poniedziałek i wtorek z miesiąca kwietnia? Znaczenie długiego weekendu straciło już swój sens, to już blisko 1/3 miesiąca wolnego od obowiązków. Jak łatwo oderwać się od obowiązków, a ciężko do nich wrócić po takiej przerwie …


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Design by Free WordPress Themes | Bloggerized by Lasantha - Premium Blogger Themes | cheap international calls